Jak zadbać o porządek na klatce schodowej?

Klatka schodowa jest jednym z najbardziej znaczących miejsc każdego bloku, domu czy kamienicy. Niestety niejednokrotnie zdarza się, że ich przestrzeń jest zagracona przez różnego rodzaju zbędne przedmioty. Wpływa to zarówno na słabą prezentację przestrzeni, jak i ogólny odbiór lokatorów. Ponadto nieuprzątnięta klatka schodowa może okazać się niebezpieczna, ponieważ jest główną drogą ewakuacyjną budynku w przypadku sytuacji awaryjnej. Jak odpowiednio zadbać o profesjonalne sprzątanie?

Co powoduje nieporządek?

Aby móc znaleźć rozwiązanie problemu zabałaganionej klatki schodowej, warto najpierw wyjaśnić, na co wpływa nieporządek i co go  powoduje. Oczywiście na pierwszy rzut oka bałagan jest zwyczajnie nieestetyczny i nieschludny. Od razu widać, że przestrzeń jest  nieodpowiednio zagospodarowana i nie została rozplanowana w strategiczny sposób. Niejednokrotnie można zauważyć, że niektóre  osoby traktują miejsce przed drzwiami do swojego mieszkania jako swego rodzaju ?przedłużenie przedpokoju? lub ?pomieszczenie  gospodarcze?. Skutkuje to częstym zostawianiem różnych przedmiotów przed drzwiami, a tym samym zabałaganienie przestrzeni klatki   schodowej. Zamiast zostawiać rzeczy na wspólnym korytarzu, warto wykorzystać miejsca specjalnie do tego przystosowane, które są   popularne zarówno w starym, jak i nowym budownictwie. Nierzadkim problemem okazuje się również być nieprzyjemny zapach dymu   papierosowego, gdy klatka schodowa wykorzystywana jest jako palarnia.

 

Nieporządek a kwestie bezpieczeństwa

Klatka schodowa jest głównym korytarzem, z którego można dostać się do mieszkania lub wyjść z niego na dwór. W przypadku niebezpieczeństwa warto zwrócić uwagę na fakt, ze korytarz ten stanowi główną drogę ewakuacyjną. Zabałaganiona klatka może udaremnić odpowiednio szybką ewakuację, a co za tym idzie – może okazać się niebezpieczna dla lokatorów mieszkających w danym budynku. Poza tym w przypadku przyjazdu służb ratunkowych nieuporządkowana klatka może utrudnić lub udaremnić szybką akcję ratunkową. Dodatkowo niektóre elementy pozostawione na klatce mogą wpływać na rozprzestrzenianie się ognia, dlatego sprzątanie klatek schodowych jest bardzo istotne.

 

Jakie są najskuteczniejsze możliwości?

Najefektywniejszym rozwiązaniem może okazać się zatrudnienie firmy, której specjalizacją są profesjonalne usługi sprzątające. Tego typu przedsiębiorstwa pomogą skutecznie oczyścić klatki schodowe z przedmiotów, które nie powinny się na niej znajdować, a także z wszelkich innych zanieczyszczeń oraz nieprzyjemnego zapachu. Dzięki działaniom firmy zapewniającej sprzątanie obiektów można efektywnie poprawić stan korytarzy, które staną się miejscami zdecydowanie bardziej bezpiecznymi oraz estetycznymi. Warto zauważyć, że przedsiębiorstwa oferujące sprzątanie wspólnot mieszkaniowych pozwalają na wynajęcie ich usług na określony, cykliczny czas. Oznacza to, że ekipa sprzątająca będzie czyścić klatkę schodową regularnie w wybrane dni tygodnia. Klatki schodowe są głównym korytarzem w blokach czy kamienicach. Warto zadbać o ich odpowiednie zagospodarowanie, aby nie wpływały w negatywny sposób na estetykę budynku. Istotnym faktem jest również wpływ bałaganu na bezpieczeństwo. Klatka, na której znajdują się niepotrzebne przedmioty, może udaremnić szybką ewakuację z domu lub akcję służb ratunkowych, dodatkowo rzeczy pozostawione na korytarzu mogą stanowić kolejne źródło rozprzestrzeniania się ognia.